NİJERYA MEDRESESİ

Şehid Şeyh AliyyulHavvas Kabara Medresesi 

 

Hedef 

 

Nijerya’nın 15 milyon nüfusa sahip ve Müslümanların başkenti konumuda olan Kano şehrinde 30 talebe kapasiteli , 4 senelik eğitim veren yatılı bir medrese kurmak.

Mezun edeceğimiz talebeleri kendi bölgelerindeki karye ve kasabalarda baş imam konumunda atamalarını gerçekleştirmek ve onları desteklemek. 

Bu medreseye entegre, yalnızca medrese talebeleri ve alimlerin kullanımına tahsis edilmiş bir İslam kütüphanesi tahsis etmek. 

Seçilmiş 30 talebemiz, Nijerya’nın 20 değişik şehrinden geliyor ve Nijerya’nın tüm Müslüman kabilelerini temsil ediyor. 

Medresemizin ismi, Kano’nun son dönemde yetiştirdiği en cesur alimlerden olan, 2015 yılında Filipinleri ziyareti esnasında zehirlenerek şehid edilen , mutasavvıf alim Şeyh AliyyulHavvas Kabara ‘ dan alıyor.  

 

Nijerya Hakkında Genel Bilgiler  

 

Demografik Yapı 

 

Ülke Nufusu : 182 milyon . 
En büyük etnik guruplar: HausaYorubaIgboFulani
İngilizce Ortak lisan . Müslümanların ortak lisanı ise Hausa
Ülkenin Kuzey kısmın tamamı Müslüman. Güneyde ise ciddi bir nufuslarıvar .
Müslümanların nüfusu 90 milyon civarı. Bu durumda ülkenin %50’sinin müslüman olduğu manasına geliyor.

 

Neden Nijerya 

 

Afrika’da en büyük ve Dünya’da 4. En büyük Müslüman nüfusa sahip olan Nijerya’da, ülkenin kaynaklarını kontrol etmek için Müslümanları bölmek ve zayıflatmak adına yoğun bir faaliyet yürütülüyor. 

Amaç Müslümanların birliğini kırıp onları iç savaş ile zayıf düşürmek. Böylece kuzeydeki doğal kaynakları ve özellikle ticari hayatı tümüyle kontrol etmek. Ne yazık ki bu durum kısmen başarılmış. 

Yaklaşık 250 seneden beri sürekli olarak bu saldırılara karşı mücadele eden Ehli Sünnet ve Ehli Tarik Müslümanlar ciddi manada yorgun düşmüş vaziyette. Misyonerler, Vahabilik ve Terör ile son 50 senedir Sünnilerin ciddi manada kan kaybetmesi,  inanıyoruz ki yalnızca yerel Müslümanların eğitim kalitesinin arttırılması ile durdurulabilir. 

 

 

Okunma : 791
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 293 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 2.145.237 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 103 Kişi sitemizi inceliyor.