HAKKIMIZDA

 

BİZ KİMİZ

 

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu, İsmailağa Cemaati'nin hocaları tarafından tebliğ çalışmalarını ve medrese sistemini Dünya üzerinde yaymak amacı ile kurulmuş, bu çalışmalarına destek olarak çeşitli alanlarda insani yardım faaliyetlerinde de bulunan, İstanbul merkezli İslami ve insani bir yardım kurumudur. 

 

İDDEF'in temelleri, Üstadımız Mahmud Efendi Hazretleri'nin tavsiyesi ile 2004 yılında tebliğ ve medrese çalışmalarını Anadolu'ya yaymak üzere İstanbul'da bir araya gelen hoca efendiler tarafından atıldı. Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde halktan büyük destek bulması neticesinde 2009 yılında 45 derneğin bir araya gelmesi ile federasyon şeklinde kurumsallaştı. Bir süre sonra başta Afrika ve Asya'dan yardım taleplerinin artması üzerine yurtdışı çalışmalarına odaklandı. Bugün 33 ülkede 53 medrese 345 hoca ve 8924 talebe ile İslami eğitim çalışmalarımız devam ederken, 33 ülkede insani ve İslami yardım faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz.

 

Federasyonumuz İsmailağa Camii ve Cemaati'nin resmi temsilcisi olan İsmailağa Vakfı'nın uluslararsı tek resmi partner kuruluşudur.

 

 

HİZMETLERİMİZ  

 

İDDEF olarak hedef edindiğimiz iki temel hizmet mevcut;  medrese eğitimi ve tebliğ çalışmaları.  Bunlar dışında esas hizmetlerimize destek niteliğinde, kurban, zekat, imar ve altyapı faaliyetleri, su kuyusu açılması ,Kuran'ı Kerim dağıtımı, gıda yardımı, doğal afet destekleri ve benzeri insani yardım çalışmaları da yapmaktayız.

 

Medrese ve Tebliğ  Hizmetler Hakkında

 

Birçok sivil toplum kurumu Müslümanlara,  gıda, imar , sağlık,  modern eğitim gibi konularda destek olurken, İslami eğitim hususunda yapılan yardım faaliyetleri son derece kısıtlı. Kendisi de medreseden yetişmiş  büyük bir alim olan Üstadımız Mahmud Efendi Hazretleri'nin nasihatları üzere İDDEF, unutulmuş ve yardıma muhtaç bu alanı ihya etmek için çalışıyor.

 

Bu hedeflerin doğrultusunda Dünya'nın çeşitli ülkelerinde zor durumda olan medreseleri idari ve ekonomik olarak destekliyor,  bölgenin ehli sünnet alimlerini en iyi talebeleri  yetiştirmek üzere görevlendiriyoruz. Ayrıca ehli sünnet itikadının yayılması için yetiştirdiğimiz hocalarımız ile inşaa ettiğimiz camii ve mescidlerde halk için düzenli olarak ilim halkaları kuruyoruz.

 

İnsani Yardım Hizmetleri Hakkında

 

Ekonomik, sosyal ve siyasi büyük problemler yaşayan hizmet coğrafyamızda, Müslüman kardeşlerimizin değişik alanlarda, bir çok derdine şahit oluyoruz. Bu dertlerin çözümünün esas hizmetlerimiz olan tebliğ ve tedris çalışmalarını çok daha etkin ve kalıcı hale getireceğine inandığımız için,  insani yardım çalışmaları da gerçekleştirmekteyiz.

 

Bu çalışmalarımızın başında kurban, zekat, imar ve altyapı faaliyetleri,su kuyusu açılması, Kuran'ı Kerim dağıtımı, gıda yardımı, doğal afet destekleri geliyor. Bu yardımları ulaştırırken önceliğimizi ihtiyaç sahibi müslümanlara ve talebelerimize veriyoruz.

 

 

ÇALIŞMA İLKELERİMİZ

 

Her Müslümana İlim  

 

Biz inaniyoruz ki yeryüzünü paylaştığımız her Müslüman kardeşimiz, koşulsuz ve şartsız ilme ulaşabilmeli. Bir kimsenin ekonomik yada sosyal durumu, ülkesinin coğrafi yapısı yada benzeri hiçbir neden ilim yoluna engel olmamalı. İDDEF olarak hiçbir ayrımcılığa yer bırakmaksızın Dünya'nın her yerinde ve her koşulda  Allah'ın emirlerini iletmeyi ve  ilim talep eden herkese bu imkanı sağlamayı kendimize hedef edindik.

 

Ehl-i Sünnet Vel Cemaat    

 

Bugün Dünya'da yayılan aşırılık ve terör gibi kavramların önüne geçmek, İslam coğrafyasında huzur ve birliği tesis etmek için Ehl-i Sünnet Vel Cemaat itikadinin takip edilmesini gerektiğini savunuyoruz. Bu takibin Peygamber Efendimiz'in öğrettiği üzere tedris, tebliğ ve  tasavvuf  yolu ile gerçekleşeceğine inanıyor, çalışmalarımızı bu üç düstür üzere sürdürüyoruz. 

 

Süreklilik

 

Yapılan bir hizmetin ömrü, o hizmetin kalitesini gösteren ciddi ibarelerden biri. Kısa vadeli yada tek seferlik yapılan hizmetler kısır neticeler verdiği gibi istenilen etkiyi gerçekleştirmekten de uzak kalıyor. Ecdadımızın bu bilinç ile kurduğu süreklilik özelliğine sahip vakıflar, hiç bir dış destek almaksızın yüzyıllarca kendi kendini idare etmeyi ve bugünlere ulaşmayı başardı. Bizde ecdadımızdan aldığımız bu ilham ile yapılan her hizmeti kendi kendini idare edecek şekilde, yıllar boyu ayakta kalmaya yönelik tasarlıyoruz.

 

Kurumsal Şeffaflık

 

İDDEF olarak bize emanet edilen her kuruşun hesabını detaylı olarak verebilen bir çalışma sistemine sahibiz. Bağışçılarımızı yaptıkları bağışlar nereye, ne zaman ve nasıl ulaştığına dair görsel veriler başta olmak üzere bilgilendirmekteyiz.  Ayrıca kurumumuz kurulduğu günden beri  bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen periodik finansal denetimlerden başarı ile geçmiştir. Bu başarının ardında Allah'tan korkumuz ve bağışçılarımızın bize olan güvenine saygımız yatmaktadır.

 

 

 

 

Yönetim Kurulu

 

 

 

Okunma : 12.239
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 278 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 2.145.222 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 88 Kişi sitemizi inceliyor.