Su Kuyusu

Hayatın Kaynağı Su: Afrika’da Bir Gün

 

Kirli sudan dolayı çocuklarınızın hastalanması ve ölmesi, su bulma çabasıyla heba olan bir hayat ve susuzluktan dolayı insanlık onurundan uzak, zorluklarla dolu bir yaşam mücadelesi. Bizim için ancak kötü bir kâbusta görebileceğimiz tüm bu durumlar, çoğu Müslüman 663 milyon insan için her gün hayatın değişmez bir gerçeği.

 

Afrika ve Batı Asya'da çoğu Müslüman 663 milyon insan bugün temiz su içemedi. Çamurlu su birikintilerden ve hastalıkların kol gezdiği nehirlerden topladıkları suyu çok iptidai şartlarda arıtıp evlerine getirerek kullandılar. Ancak arıtması düzgün yapılamayan bu sular sebebiyle bugün çoğu çocuk ve bebek 2 bin insan hayatını kaybetti.

 

Erkekler çalıştığı için suyu bulmak, taşımak ve arıtmak çoğunlukla hanımların ve kız çocuklarının görevi. Müslüman hanımlar ve kızlar su bulmak için bugün yaklaşık 6 kilometre yol yürüdüler,  4 saatlerini harcadılar. Su için harcanan bu süre sebebiyle kızlar medreseye gidemediler, hanımlar ise aileleri ile ilgilenemediler.

 

Su kaynağına ulaşmak için kilometrelerce yolu yalnız yürüyen hanımlar ve kızlardan bazıları bugün vahşi hayvan saldırısına uğradılar. Bazıları kaçırıldı, soyuldu veya tacize uğradı. Bu yaşananlar her gün su yolunda görülen olağan olaylar.

 

Temiz su bulamayan Müslümanlar bugün abdest, hela, temizlik gibi İslam'da büyük önem arz eden meseleleri düzgün icra edemediler. İcra edebildikleri kısımlar ise insanlık onuru ile bağdaşmayacak kadar içler acısı bir halde idi.

 

Bir Su Kuyusu Neyi Değiştirebilir?

 

Müslümanların içecek bir kap temiz suya kavuşması, hanımlarımızı ve kızlarımızı su bulmanın türlü zorluklarından kurtartmak ve Müslüman kardeşlerimizi İslam onuruna yakışır bir hayata taşımak bir su kuyusu açarak halledilebilecek çok basit bir problem.

 

 

İDDEF Su Kuyuları

 

İDDEF 7 yılda 17 ülkede 571 su kuyusu açtı. Açılan tüm kuyuların yer bilgilerini ve fotoğraflarını bağışçıları ile paylaştı. İhtiyaç sahipleri Müslümanlar temiz suya kavuşurken,  hayrat sahipleri müjde dolu bu sünnetini ihya etmenin haklı gururunu yaşadı.

 

 İDDEF'in Yöntemi 

 

Su kuyusu açılması dikkat ve bilgi isteyen bir iş. 2009 yılından beri açtığımız 571 su kuyusunun deneyimi ile İDDEF'e has bir kuyu açma yöntemi geliştirdik. Bu yönteme göre bir su kuyusu açarken 5 aşamaya özen gösteriyoruz.

 

1) Kuyunun doğru yere açılması 

2) Kuyunun kazılmasında doğru teknolojinin kullanılması

3) Kuyu açılmasında iyi bir teknik ekip ile çalışılması

4) Kuyunun yıllık bakımlarının yapılması

5) Halkın kuyunun kullanımı konusunda eğitilmesi

 

Okunma : 2.261
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 236 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 1.308.870 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 13 Kişi sitemizi inceliyor.