MANİLA MAVİ CAMİİ

 

İDDEF’in Mavi Camii Hizmeti ile Hedefledikleri

 

 

Şu ana kadar Filipinlerin Başkenti olan Manila’da tek Ehl-i Sünnet merkez Camii konumunda olan 3.000 kişi kapasiteli Mavi Camii de maaşlı bir imam ve hoca kadrosu bulunmuyor. Maaşlı imam bulunmamasından dolayı zaman zaman akidesi bilinmeyen, aşırıcı, bölücü ve bozuk meşrepli kimseler ve gruplar Camii imamlığına ele geçirme çabasındalar.

 

Bugüne kadar Camii yönetimi buna karşı mücadele etmesine rağmen geçen sene bir süreliğine Mısır’da eğitim görmüş bir imam Suudi Arabistan desteği ile Camii de imamlık yaptı. İran’da aynı Camii de imam tayini ve maaşının ödenmesi hususunda Camii yönetimine baskı yapıyor.

 

Bu dönem İDDEF’in sözü üzerine Camii yönetimi imam kadrosunu boş bıraktı. Halen gönüllüler tarafından idare edilen bu pozisyon, maaş bağladığımız 2 Ehl-i Sünnet ve Ehl-i Tarik hoca tarafından resmi olarak doldurulacak. Böylece Camii de hoca kadrosu problemi ve bozuk mezhepli hoca sorunu ortadan kalkacak. Bundan sonra Cuma hutbeleri, toplu dersler ve eğitimler bu hocalar tarafından yürütülecek.

 

Buna ilaveten Camii binasının atıl kısımları kullanılarak, bir Medrese kuracağız. Kurduğumuz Medrese ile 30 erkek talebe yatılı eğitim alacak. 4 sene Arapça ve Şer-i İlimler tahsil edecekleri bu Medrese de eğitimlerinin sonunda iyi bir hoca olarak icazet alacaklar. Ödeyeceğimiz bu aylık sayesinde tüm talebelerin yemek, barınmak ve diğer temel ihtiyaçları karşılanacak. Fakirliğin çok vahim boyutlarda olduğu özellikle Müslümanların ülkenin en fakir kesimini oluşturduğu Filipinler’de, ücretsiz verilecek bu eğitim Müslümanların geleceği için hayati öneme sahiptir.

 

30 talebemizin seçimini ülkenin farklı eyaletleri ve kabilelerinden gerçekleştirdik. Mevla’nın izni ve bu çeşitliliğin bereketi ile eğitimlerini bitirdiklerinde Ehl-i Sünnet anlayışını tüm Filipinlere aynı anda her eyalette ve her kabilede yaymaya ve müdafaaya başlayacaklar.

 

Mavi Camii’nin aylık masraflarının üstlenilmesi ile hem başkentte Ehl-i Sünnetin merkezi olan bu Camii bir ilim merkezine dönüşecek, hem de Camii’nin yönetim ve imamlık pozisyonları Ehl-i Sünnet kontrolü altına alınacak. Mevla’dan arzumuz odur ki, bu atacağımız adımlar neticesinde İslâm Filipinlerde doğru şekilde öğretilmeye ve öğrenilmeye devam etsin, İslâm nuru Medreselerimiz ve Camilerimizden yayılmaya devam etsin.

 

 

Okunma : 85
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 395 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 1.929.846 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 85 Kişi sitemizi inceliyor.