GİNE'DE II.ABDÜLHAMİD HAN CAMİİ AÇILDI.

Gine 2. Abdülhamid Han Camii Açılış Ezanı: Fatih Camii İmam-ı Hatibi Galip Usta

 

 

 

 

Gine'nin En Büyük Camisi Olan II. Abdulhamit Han Camii Açıldı

 

Batı Afrika ülkesi Gine'nin başkenti Konakry'de 2013 yılında inşasına başlanan 7 bin kişi kapasiteli II.Abdulhamit Han cami binlerce kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

 

Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi adına başlanan külliye 21.000 m2 alan üzerine inşa edildi. Külliye bu alanda ülkenin en büyük ibadethanesi konumunda bulunuyor. Ana bölümünü ise II. Abdülhamit Han Camii (1450 m2) oluşturuyor. Sarı kubbesi ile müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın mimarisinden esinlenerek inşa edilen II. Abdulhamit Han Camii'nde 7 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek.

 

 

Külliye İçerisinde Neleri Barındırıyor

 

Afrika'nın en yoksul ülkelerinden olan Gine'de inşaa edilen külliye, ülkedeki en büyük İslami kompleks olması ile ayrı bir önem taşıyor.

 

Külliye içerisinde kız ve erkek medresesi,  500 öğrenci kapasiteli ihtisas merkezi, (Burada Afrika'dan seçme öğrenciler yüksek öğrenim görecekler) günde 100 kişi kapasiteli sağlık ocağı, günlük üç bin kişi kapasiteli aşevi ve misafirhane de bulunuyor.

 

Törene İsmailağa Camiası Heyeti, İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Şevket Ustaosmanoğlu Hocaefendi, Abdülmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi, Ali Ulvi Uzunlar Hocaefendi ile Türkiye'den 180 kişilik büyük bir heyet eşlik etti. Bunun yanında yerel halktan en az 5 bin kişi ile birlikte Gine Din işleri Bakanı Abdulkarim Jobari ve Konakri Belediye Başkanı Süleyman Torancalu açılış törenine katılarak birer konuşma gerçekleştirdi. Cami açılışından dolayı mennuniyetlerini dile getiren katılımcılar, Dünya'ya Müslümanların birlik ve beraberlik içinde olduğu mesajını verdi.

 

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Genel Koordinatörü Mehmet Turan Hocaefendi külliyenin iman ve inanç temeli üzerine inşa edildiğini vurgulayarak, 'Bizim heyecanımız bu yapıların bitme heyecanı değil, ehl-i sünnet anlayışının yeryüzüne yayılma heyecanıdır. Buradaki yapıları değerli kılacak olan, uygun adımlar atıp hizmet etmektir. Bir ilim merkezi olması hedeflenen Gine Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi'nin açılışı tüm Afrika için bir davet ve tebliğ seferberliğidir. Bu seferberliğe herkesin desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Batı Afrika'nın Müslüman Ülkesi Gine

 

Gine köle ticaretinin başladığı ilk Afrika ülkesi. Nüfusunun yüzde seksen altısı sünni Müslüman olup Batı Afrika kıtası içerisinde İslam’ın en yaygın olduğu ülkelerden biri. Uzun yıllar Fransız sömürgesi ve devamında iç çatışmalarla hem ekonomik hem sosyal olarak yıpranan ülkede Misyonerlik faaliyetleri 1800 yıllara dayanıyor. İDDEF de bu durumu, kendilerine yöneltilen, “Ne işiniz var Afrika’da?” sorusunun cevabı olarak gösteriyor. Misyonerlerin, aileleriyle birlikte tüm imkanları zorlayarak kendi davaları için çalıştıklarını ve e nitekim bu çalışmalarının neticesinde binlerce Müslümanı Hristiyan yaptığını vurgulayan, İDDEF Genel Koordinatörü Mehmet Turan, külliyenin açılışının yalnızca bir başlangıç olduğunu esas hedefin külliyede yetişecek olan hocalar ve eğitilecek halk ile İslam’ın devamı ve bekasına sürekli hizmet olduğunu belirtiyor.

 

 

 

 

 

 

Diğer fotoğraflara resim galerisinden ulaşabilirsiniz.

Okunma : 1.520
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 740 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 2.077.753 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 365 Kişi sitemizi inceliyor.