BURKİNA FASO SEFERİBURKİNA FASO SEFERİMİZ

Yeryüzünde Ümmet Birliğini tesis edecek nesillerin yetişmesine vesile olacak, Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s) Medresesi açılıyor. Burkina Faso'da gerçekleştirilecek açılış için kontenjanlarımız doldu. BURKİNA FASO HAKKINDA Burkina Faso, Afrika kıtasının Batı bölgesinde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir ülkesidir.

 

Ülkenin başkenti Ouagadougou'dur. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahilleri oluşturmaktadır Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur Bağımsızlık sonrası dönemde siyasi belirsizlikler neticesinde darbeler yaşanmış, 4 Ağustos 1983 tarihinde Thomas Sankara önderliğinde devrim gerçekleştirilmiş, ülkenin ismi de devrim neticesinde Burkina Faso olarak değiştirilmiştir. 42 Yerel halk yaşamaktadır. 18 Milyonluk nüfuslu ülkede en büyük kabile Masilerdir. Müslümanların oranı bu ülkede %60 kadardır.

 

Burkina Faso genç bir nüfusa sahip olup, 2016 tahmini verilerine göre nüfusun %65,12'si 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %2,44'ü 65 yaş ve üzerindedir. Ülkede geçim kaynakları başlıca olarak; Tarım; ülke nüfusunun yaklaşık olarak %90'ı şahsi tüketim ve kullanım için tarımsal ürünler ekmektedir. Maden; Bu madenlerin başında altın ve mangan gelmektedir. Sanayi; Başkent Ouagadougou'nun ticari olarak kalkınabilmesi için gerekli olan demiryolu hattı bağlantısı 30 yıl sonra gerçekleştirilmiş, bu güzergahın da devreye girmesiyle de başkent ekonomik olarak kalkınmasını gerçekleştirmiştir.

 

İDDEF’in Komboinssın şehrinde 40 dönüm üzerinde inşa edilmiş olan Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s.) Medresemiz bulunmaktadır. Dünyanın her bölgesine, yolların ulaştığı her yere İDDEF olarak Burkina Faso ülkesine, hali hazırda eğitimlerine devam eden Medresemize bir yenisini daha eklemek üzere; Tebliğ ve Tedris çalışmasının bir parçası olan Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s.) Külliyesi’nin açılmasına ev sahipliği yapmak için yola koyulacağız.

Okunma : 1.056
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 742 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 2.077.755 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 367 Kişi sitemizi inceliyor.