BURKİNA FASO KÜLLİYESİ AÇILDI

 

 

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından Burkina Faso’nun  başkenti Vagadugu'da, Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s.) adına yaptırılan medrese dualarla hizmete açıldı.

 

 

İDDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ustaosmanoğlu Hocaefendi başkanlığındaki heyetin katıldığı törene, Burkina Faso’nun kanaât önderlerinin yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

 

 

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda medrese de eğitim gören Burkina Faso’lu çocuklar Kur'an-ı Kerim okudu, ilahiler ve ülkelerinin milli marşlarını söyledi. Heyetin önde gelen katılımcıları da törende birer selâmlama konuşması yaptı.

 

 

İDDEF Genel Koordinatörü Mehmet Turan Hocaefendi, medresenin 2 sene gibi kısa bir sürede düşünülerek hayata geçirildiğini belirterek; Burkina Faso halkının 5 yıldızlı hizmet olarak gördüğü bu yapıların kıyamete kadar insanlığa hizmet edeceğini söyledi.

 

 

Mahmud Efendi Hazretlerimizin (k.s.) “her mahalleye bir erkek, bir kız medresesi açılsın ve buralarda Allah’ın dini öğretilsin, size söz veriyorum dünya süt liman olur” sözünü hatırlatan Mehmet Turan Hocaefendi, “Ehl-i Sünnet anlayışı, biz var olduğumuz sürece dünyanın en ücra köşelerine ulaşana kadar var olacaktır, maddi ve manevi yanımızda olan bu anlayış bu çorak toprakları hizmet ile yeşertecektir” şeklinde konuştu.

 

 

Medresenin açıldığı Pabre bölgesinin belediye başkanı Abdülkerim Vesrapgo törende yaptığı konuşmada, yapılan hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek bölgede Hristiyan nüfusun çoğunlukta olduğunu, bu hizmetlerin onların hidayeti adına da faydalı olacağını söyledi. “Türk kardeşlerimiz bu yaptıkları hizmetleri asla küçük görmesin, bunlar bizim için çok önemli yatırımlar” diyen Vesrapgo, yapılan bu hizmetlerin bölgenin kalkınması ve misyonerlerin faaliyetlerini engellemesi adına önemli bir yatırım olduğunun altını çizdi.

 

 

Burkina Faso’daki İslâmi sivil toplum kuruluşları adına bir konuşma yapan Abdullah Kaboore Hoca da, Türkiye ve Burkina Faso halklarının İslâm bağı ile birbirine bağlı olduğunu dile getirerek kardeş Türk halkının yaptığı bu hizmetlere ve fedakârlıklara minnettar olduklarının altını çizdi.

 

 

“Burkina Faso ve Türkiye ayrı değil, adeta Türkiye Faso’dur, tek vücuttur ve birdir” diyen Abdullah Kaboore Hoca yapılan bu hizmetlerin 2 ülke halkları arasındaki bağı daha da güçlendireceğini söyledi.

 

 

Dualarla sona eren törenin ardından medrese bahçesine katılımcılar adına birer fidan dikildi, diğer köy medreseleri de ziyaret edilmek

üzere heyet bölge halkının sevinç gösterileri arasında bölgeden ayrıldı.

 

 

Medrese hakkında

 

 

Başkent Vagadugu yakınlarındaki 40 dönüm arazi üzerine inşa edilen külliye, bu alanda ülkenin en önemli eğitim kompleksleri arasında bulunuyor. İlk aşaması tamamlanan kompleks, ülkedeki İslâmi eğitim veren kurumlara model oluşturması adına da ayrı bir önem taşıyor. İlk etapta 120 öğrencinin eğitim gördüğü medresede İslâmi eğitimin yanısıra temel eğitim bilimleri de öğretiliyor. Yanındaki arazide uygulamalı ziraat teknolojilerinin de öğrencilere öğretildiği medresenin eğitimi Burkina Faso devleti tarafından resmi olarak tanınıyor. Yatılı olarak eğitim veren, devletin su ve elektrik enerjisi gibi altyapı hizmetlerini sunamadığı bir bölgede yaptırılan medresenin su ihtiyacı sondaj çalışmaları sonucu temiz yeraltı suları ile sıcak su ve elektrik enerjisi ihtiyacı ise medrese etrafına kurulan güneş enerjisi panelleri ile sağlanıyor.

Okunma : 1.569
  • İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Cebeci Mh. Eski Edirne Asfaltı No:702/B Kat:4 Sultangazi / İSTANBUL Diğer Şube Adresleri :İletişim
  • İDDEF bir İsmailağa kuruluşudur.

Bugün 694 Kişi, 23 Nisan 2015'den itibaren toplamda 2.077.707 Kişi İddefi ziyaret etti. Şu an 322 Kişi sitemizi inceliyor.